Cestopis, Prohlídka pivovaru v Plzni

Cestopis, Prohlídka pivovaru v Plzni

V prvních květnových dnech jsme si byli prohlédnou pivovar Plzeňského prazdroje.

Den předem jsme si ještě večer zarezervovali vstupenky v informačním centru pivovaru. Tam jsme se dozvěděli, že první prohlídka začíná až ve 12:45 hodin. Jsou i dny, vetšinou víkendy nebo o prázdninách, kdy jsou prohlídky i dříve, ale po většinu roku je první prohlídka právě až před třináctou hodinou.

Dopoledne jsme si šli vyzvednou lístky (cena je 200,-Kč/osoba, prohlídka s názvem Pilsner Urquell trvá 100 minut) a jelikož byly dny osvobození, odskočili jsme si do centra Plzně prohlédnout techniku americké armády, která byla ve městě vystavena. Chvíli před prohlídkou jsme se vrátili do pivovaru, kde jsme se při čekání na průvodkyni dozvěděli, že u recepce se dají zakoupit pivní sklenice na které Vám prodávající vygravíruje na počkání text dle vašeho přání.
S průvodkyní jsme se poté vydali na prohlídku pivovarského vodojemu, výrobní haly, historické varny, současné varny a poté i sklepů. Během prohlídky jsme se dozvěděli, že pivovar neprodává licence a že veškeré plzeňské pivo, které koupíte kdekoliv ve světě se vyrábí pouze tady.
Ve sklepích o celkové délce devět kilometrů (při prohlídce se projde pouze malé procento) se dnes již sudy s pivem neskladují, jelikož se pivo skladuje v moderních tancích chlazených čpavkem. Přece ve sklepích sudy s pivem najdete, jelikož malá část produkce pivovaru pomocí původní technologie byla zachována. Protože pivovar tvrdí, že dnešní pivo bude vždy chutnat jako to původní, je potřeba původního piva, aby bylo s čím porovnávat. Díky této malé produkci piva bylo zachováno i řemeslo bednářů, kteří pouze v tomto pivovaru vyrábějí nové sudy. Staré, použité sudy jsou dávány do aukcí a jejich prodejní cena se pohybuje okolo 300 tisíc korun. Při prohlídce sklepů nám sládek každému do sklenice načepoval výborné nefiltrované pivo přímo ze sudu. Na konci sklepů jsme byli seznámení s chladícím systémem sklepů. Ty se chladily tak, že během zimy se nashromáždil led do ledárny. Tento led pak během roku pomalu odtával a ledová voda protékala kanálky všemi sklepy, ve kterých udržovala teplotu okolo sedmi stupňů. Tato technologie chlazení sklepů byla zrušena až v roce 1987.

Pivovar s obchodní značkou Pilsner Urquell vlastní i značky piv Gambrinus, Kozel a Radegast, čímž se stává největším domácím producentem piva. A to takovým, že každé druhé pivo v České republice pochází z tohoto koncernu.

Odkazy:
Historie plzeňského piva a pivovaru
Vstupenky na prohlídku pivovaru (prohlídka s názvem Pilsner Urquell)
Vstupenky do pivovarského muzea (nachází se v centru Plzně mimo pivovar)
Oficiální web Plzeňského Prazdroje