Cestopis, Podkarpatská Rus

Cestopis, Podkarpatská Rus

Během červnových svátků jsme si odskočili za humna a jeli jsme se podívat do hor Podkarpatké Rusi.

Na úvod trošku Wikipedie. Podkarpatská Rus je termín označující historické území, na němž se nyní rozkládá dnešní ukrajinská Zakarpatská oblast, z přísně historického hlediska je to označení jedné ze čtyř samosprávných zemí Československa v letech 1919–1939, jejíž území mělo nepatrně odlišné hranice. Od května 1945 byla pouze formálně součástí Československa s hranicemi obnovenými do stavu před mnichovskou konferencí, 29. června 1945 pak byla odstoupena Sovětskému svazu.

Vyjeli jsme ve středu s tím, že dojedeme někam za hranice, kde přespíme. Jako hraniční přechod na Ukrajinu jsme použili ten, ve slovenské obci Ubľa. Tu jsme se zdrželi asi 40 minut a byli jsme na Ukrajině. Jeli jsme směrem na město Mukačevo, kde jsme si všimli poutače kempu u jezera s názvem Turjanský dvůr (GPS: 48.685767, 22.810449). Nejedná se tak ani o kemp, ale o letovisko u jezera s pronájmem chatek a restaurací s výbornou kuchyní. My přespali v našem stanu na střeše auta, ale moc jsme toho nenaspali, jelikož většinu noci řádila silná bouře. Ráno jsme pokračovali na město Mukačevo, kde jsme si pořídili ukrajinskou SIM kartu (cca za 300,-Kč s předplaceným objemem 10 GB dat na měsíc) a už odpoledne jsme pokračovali do obce Koločava, kde jsme chtěli přenocovat. Při hledání kempu nás v Koločavě zastavil Čech a řekl nám, že nedaleko jsou chatky pro ubytování turistů. Jednalo se opravdu o příjemné ubytování a až doma z televizního pořadu jsme se dozvěděli, že chatky patří starostovi Koločavy a že nejraději ubytovává Čechy (přibližné GPS: 48.415399, 23.767694). Ráno jsme sjeli do Koločavy, kde se ten den konal jarmark k oslavám svátku Svatého Ivana, zastavili jsme se na kafe v hospodě Četnická stanice a vyrazili jsme přes hory směrem na vesnici Německá Mokrá. Možná jsme měli ten den zůstat ubytováni v chatce a vyjít si na túru do krásných kopců okolo, ale chtěli jsme na nejvyšší horu Ukrajiny, na Hoverlu (2061 m.n.m.). Před obcí Krásná jsme odbočili doleva, přejeli jsme polorozpadlý most a přes hory, silným off-roadem jsme chtěli přejet až do obce Kvasy, už nedaleko vstupu do národního parku pod horou Hoverla. Zdolali jsme tři asi půlkilometrové výjezdy se stoupáním určitě větším jak 45 stupňů, ale před dalším takovým stoupáním jsme to vzdali. Kopec byl totiž plný velkých kamenů a hrozilo, že při výjezdu roztrháme pneumatiky. Když jsme se otáčeli, přijeli k nám tři auta s Čechy a říkali nám, že tento kopec je poslední a pak už jede po hřebeni, de-facto po rovině. Oni ale měli ostré off-roady a pevnostními pneumatikami a když jsem viděl, co to na těch kamenech dělá, věděl jsem, že naše rozhodnutí vrátit se je správné. Už večer a za silného deště jsme dojeli k národnímu parku Hoverla a tam jsme se ubytovali u rodiny v domku.

Ráno nebylo počasí o nic lepší jako večer, pršelo a jen pár metrů výše se kopce ztrácely v mracích. Vůbec se nám nahoru nechtělo, ale řekli jsme si, že zkusíme vyjet k útulnám a tam uvidíme, jestli se náhodou nevyčasí. Přijeli jsme teda k závoře národního parku, kde jsme zaplatili 60,-UAH na osobu a horskou cestou jsme 14 kilometrů jeli k útulnám, které se už nacházejí tři kilometry od vrcholu Hoverly (údajně hodina chůze). Nutno říci, že se nejednalo ani tak o cestu jako o horský chodník plný bahna a kamení, kdy těch 14 kilometrů jsme jeli hodinu a čtyřicet minut v jednom směru. Že bylo hodně bahna jsme se divit nemohli, už druhý den pršelo. Počasí u útulen bylo doslova odporné. Pršelo, byli jsme v mracích, všude bahno, žádný výhled… Počkali jsme asi 40 minut a když nepřicházela žádná změna, rozhodli jsme se sjet dolů a pokračovat k hranicím Slovenska. Moc nás to mrzelo, jelikož jsme za ty tři dny neudělali žádnou túru, kvůli které jsme to vlastně jeli!

Po šestihodinovém čekání v koloně na hranicích jsme až okolo jedné hodiny v noci už v neděli vjeli na Slovensko a dopoledne jsme byli doma v Ostravě.

Odkazy:

Kemp Turjanský dvůr (Slovenština)
Ukrajinský operátor Kyiv Star – nejlepší pokrytí na Ukrajině (Angličtina)
Všeobecné informace o obci Koločava
Restaurace a penzión Četnická stanice v Koločavě (Čeština)
Turistika na Hoverlu
Všeobecné informace o nejvyšší hoře Ukrajiny, Hoverla