Večerní a ranní Venezia, cestopis

Večerní a ranní Venezia, cestopis

Cestopis!

Když jsme se koncem prázdnin roku 2015 vraceli z Alp, zastavili jsme se na dvoudenní prohlídku Benátek. Ubytovali jsme se v levném hotelu nedaleko Benátek a poté jsme autem dojeli do poschoďového parkoviště kousek od osobního přístavu v Benátkách. Za parkování jsme zaplatili 30,-€ což bylo opravdu hodně. Výhodou ale bylo, že parkovné za tuto cenu je na 24 hodin. A jelikož jsme přijeli do Benátek už v pozdní odpoledne a chtěli jsme fotit i večerní město rozhodli jsme se, že těch pár hodin do rána přespíme na parkovišti v autě. Hlavně, že jsme se před tím ubytovali na hotelu. No nic…
Odpolední a večerní Benátky je opravdový lidský mumraj! V některých místech, jako jsou například úzké uličky kolem kanálu Grande, nejde téměř projít a je nutné se propasírovat přes hordy turistů. Na takovýchto Benátkách není nic romantického a většina turistů vedená průvodcem město doslova proletí, udělá několik set výcvaků a vrací se do autobusu. Tak něco takového jsem nechtěl!
Někde jsem četl, že nejlepší způsob, jak Benátky poznat je, zabloudit v nich. Proto jsme z hlavního tahu okolo kanálu Grande odbočili doleva směrem do židovské čtvrti. Už po několika desítkách metrů nastal v uličkách vytoužený klid. Asi dvě hodiny jsme tak procházeli krásnými a tichými uličkami okolo bočních kanálů. Poté jsme si sedli na jídlo v krásné zahrádce na okraji jednoho z kanálů. Restaurace byla nejen krásná, ale hlavně byla levná. Už dlouho vím, že hlavně pro Itálii platí, že nejlepší jídlo podávají tam kde na něj chodí místní obyvatelé a tady to platilo stoprocentně. Už pohled na talíř ukazoval, že jídlo bude úplně jiné než to, které podávali restaurace na hlavní trase u kanálu Grande. Nemluvě o tom, že na té hlavní trase za ten „blivajs pro turisty“ zaplatíte o 30% více. A hlavně mějte na paměti, že pokud v jídelním lístku uvidíte položku „menu turistico“, rychle otočte na další stránku. A pokud by neměli v nabídce nic jiného, běžte raději do McDonalda, uděláte líp.
Po jídle jsme se asi během třiceti minut dostali zpět, ke kanálu Grande a tam jsme si za 7,50 €/osoba/90 minut (celodenní jízdenka stojí 20,-€/osoba)koupili časové jízdenky na vodní autobus. Toto jízdné se nám samozřejmě zdálo drahé, ale věřte, že je to ta nelevnější doprava v Benátkách, pokud nechcete vše odchodit pěšky. O vodních taxících a gondolách se zmíním později. Vodním autobusem jsme pak po kanálu Grande projeli celé Benátky. A to zpět k nádraží a od něj až na náměstí Svatého Marka kde jsme vystoupili. Při vystupování z lodi nás přepadla náhlá bouřková přeháňka a my viděli, jak se nekonečná řada na výtah ve zvonici rozprchla po kavárnách na náměstí. Toho jsme využili a šli jsme tak přímo do pokladny. Asi 15 minut po zakoupení lístků přešla bouřka i déšť a my tak vyjeli na zvonici, odkud je nádherný výhled na celé Benátky.

Pokračování článku dodělávám. Děkuji za pochopení!

Odkazy:
Rádce pro cesty do Benátek