Taormina a vulkán Etna, cestopis

Taormina a vulkán Etna, cestopis

Cestopis!

Pro konec roku 2014 jsme si naplánovali cestu na jih Itálie se zaměřením na Sicílii, ostrov Stromboli a Liparské ostrovy…

Za velice rozumnou cenu jsme už v řínu 2014 sehnali zpáteční letenky do Říma s odletem před Vánocemi a s návratem na konci prvního lednového týdne. Ještě z domova jsme si zarezervovali ubytování na jednu noc na periférii Říma a přímo na letišti v Římě jsme si zarezervovali půjčení malého vozidla s tím, že se nám tak podaří projet celou Sicílii i s přilehlými ostrovy.

Asi ve 22 hodin, dva dny před štědrým dnem, jsme vysoupili na římském letišti a po pár dotazech jsme úspěšně dorazili do autopůjčovny pro objednané vozidlo. Tu jsem předložil požadované dokumenty a když velice nepříjemná dáma vše do počítače zapsala, otočila se zpět ke mě a požadovala kreditní kartu. Já ji dal svou kartu a ona mi ji přes přepážku doslova hodila zpět a opakovala, že chce kreditní kartu. Já na ni udiveně hleděl přičemž mi ona plynně italsky a s doprovodným rozhazováním rukou nahlas vysvětlovala, že toto není kreditní karta, ale že je to debetní karta a ta že ji nezajímá. Proto ať ji zbytečně nezdržuji a ať pokračuji na nádrží odkud mi jede vlak. Nezbývalo, než se držet jejich rad a totálně rozzuřeni jsme i s těžkými batohy pokračovali na nádraží. Asi okolo druhé hodiny ranní jsme dorazli do hotelu na periferii.

První ranní záležitostí byl můj telefonát do banky, kde jsem se dozvěděl, že debetní karta je kartou k mým penězům na účtu a kreditní karta je kartou, na kterou by mi banka poskytla čerpání do mínusu. Jednoduše řečeno, pokud schválení platby kreditní kartou třeba v autopůjčovně projde, ručí za transakci banka a ne ten, kdo si vozidlo půjčuje. Takže i pokud máte na účtu peněz dost, auto si nepůjčíte! Po tomto telefonátu jsme s Lenkou museli pozměnit plán na následujících dvacet dnů cesty a rozhodli jsme se, že pár dnů musíme zůstat v Římě, abychom si jednak zajistili rozumnou a levnou dopravu na Sicílii a přitom abychom si prohlédli vánoční Řím, když už jsme tu. Nejdřívě jsme si na recepci hotelu prodloužili ubytování o dva dny a poté jsme městskou hromadnou dopravou vyrazili do města. Naše první cesta vedla na nádraží, kde jsme měli v úmyslu si koupit lístky na vlak jedoucí na Sicílii. Po příchodu k pokladnám nás překvapila dlouhá fronta na lístky. Navíc podle pořadových čísel z vyvolávacího systému bylo naše číslo od aktuálního vzdáleno o několik set a bylo tak zřejmě, že stát v této frontě bude několikahodinová záležitost. Obrátili jsme se proto k automatům, kterých bylo všude okolo velké množství, ale po zadání požadavku na lístky v našem směru každý z automatů zobrazil pouze informaci, že lístky je možno zakoupit jen v pokladně. Museli jsme tedy do řady. Už po příchodu do nádražní haly jsme si všimli, že mezi lidmi i kolem automatů pobíhalo mnoho „veksláků“, kteří už podle vzezření na nádraží asi bydleli a kteří nabízeli cestujícím za 10 euro pořadové lístky z vyvolávacího systému s číslem, které bylo aktuálně na řadě. Tito lidé byli tak otravní a vlezlí, že ani odhánění doprovázené nadávkami je neodradilo a za minutu u nás byli znovu. Jelikož ale neměli při prodeji pořadových lístků velký odbyt, nabíhala tak čísla na tabuli velice rychle a asi za 40 minut jsme byli v pokladně. Tu jsme se dozvěděli, že během svátků je akční cena lístků a že z tohoto důvodu nám automaty nic nenabídli. Aktuální sleva byla 50% a my tak koupili dva lístky za cenu jednoho a to jak na cestu tam, tak na cestu zpět. Zbytek tohoto dne i den následující jsme chodili po vánočním Římu a pořizovali spoustu fotografií a videa, abych o pár dnů později v Taormině zjistil, že díky kvalitě dnes vyráběných paměťových karet nemám z Říma, Stromboli ani Lipar jedinou fotografii. Video z výletu ale zůstalo a je možno jej shlédnout na těchto stránkách v sekci videí. Z tohoto důvodu se zde o Římu nebudu dále rozepisovat.

Z vlaku jsme vystopili po sedmihodinové jízdě ve stanici Villa san Giovanni odkud to bylo pouze pár metrů na trajekt do sicilského města Messina. V tomto městě jsme si prostřednictvím služby Booking.com dopředu rezervovali levné, nicméně krásné ubytování v činžovním domě přímo v centru města. Když jsme se ale ráno vzbudili, Lenka měla teploty a museli jsme ubytování o jeden den prodloužit. Během dne, kdy se Lenka kurýrovala jsem se vydal zjistit odkud pluje loď na Stromboli. Na tento ostrov tvořený pouze vulkánem, pod kterým je stejnojmenná obec jsem se velmi tešil a popravdě ani nevím z jakého důvodu. Během dopoledne jsem zjistil, že loď pluje z obce Milazzo příští dopoledne a že nejlepší a dokonce nejlevnější doprava do tohoto 14 kilometrů vzdáleného přístavu je taxík. Po návratu na pokoj to vypadlo, že Lenka bude zítra další cesty schopná, proto jsem z pokoje na dlší den zajistil ubytování na Stromboli.

V dešti jsme přeběhli z taxíku do čekárny na přístavním molu, kde jsme v pokladně koupili jízdenky na rychlou loď na Stromboli. Přes zastavky na ostrovech Vulcano, Lipari a San Pietro jsme v pozdních odpoledních hodinách, ale za krásného počasí, zakotvili u ostrova Stromboli. Vesnice pod vulkánem je opravdu kouzelná, pestrá, protkaná úzkýmí uličkami v prudkém kopci z nichž jsou překrásné výhledy na moře a dokonce i na Sicílii s dominantní a nepřehlédnutelnou Etnou. Nad tím vším oblak kouře z kráteru nad námi. Asi právě na toto jsem se těšil… Jelikož jsme naposledy jedli snídani složenou z tvrdých sucharů a plátkového sýra, byli jsme v tuto dobu docela hladní a proto jsme zůstali v první hospůdce cestou k ubytování. Tady asi není možné aby jídlo nebylo dobré a také bylo. Už za totální tmy bez jakéhokoliv světelného smogu jsme se vydali k ubytování, které jako naschvál bylo v nejvýš položeném domku ve vesnici. V tomto domku ale nikdo nebyl a proto jsme volali na servis Booking.com, kteří nám zjistili, že pán je na Sicílii a přijede až další lodí. Asi za hodinu jsme se potkali a byli jsme ubytováni v zahradním domku vedle hlavního domu. Mi to nevadilo, ale Lence tu byla zima, protože ještě nebyla zcela fit, ale nakonec bod haldou donešených duchen usnula. Ráno jsme se vzbudili do překrásného a naprosto jasného dne jako na objednávku. Už poměrně brzy ráno jsme opustili zahradní domek, kdy se nám před odchodem pan domácí omluvil za to, že pro nás nemá objednanou snídani a slevil nám na ubytování. Během dne jsme obešli vesnici až kam se dalo a pořídili jsme mnoho fotografií a videa z nichž, jak jsem se už zmínil, zůstala pouze videa. Ztráta fotografií ze Stromboli mě opravdu hodně mrzí, jelikož vesnice byla opravdu nádherná a během této dovolené jsme měli jen málo dnů s tak krásným počasím. Chvíli před odjezdem večerní lodi se ale začaly stahovat mraky a během plavby na Lipari začalo pršet. Na Liparech jsme naštěstí vystupovali bez deště, protože na předem zarezervovaný hotel jsme to měli z přístavu přes dva kilometry.

Ranní Lipary byly zalété deštěm, příčemž foukal opravdu silný vítr a jít někam pěšky byl úplný nesmysl. V pláštěnkách jsme tedy sešli do města, kde jsme se zastavili v půjčovně aut. Na rozdíl od Říma se nám tady auto půjčit podařilo a objeli jsme s ním celý hlavní ostrov, přičemž jsme se snažili za opravdu odporného počasí udělat alespoň nějakou filmovou či fotografickou památku. Odpoledne jsme vrátili auto, v přístavu jsme zjistili odjezd ranní lodi a v neustávajícím dešti a větru jsme se vrátili na hotel.

V šest hodin ráno jsme byli na lodi a odjížděli jsme na Sicílii, zpět do přístavu ve městečku Milazzo. Tady jsme sedli na vlak a tím jsme jeli do krásného města Syrakusy. Že je město krásné vím z doslechu, protože my jsme ho neviděli. Do Syrakus jsme přijeli sice za krásného a jasného dne, ale už v pozdní odpoledne se obloha zatáhla a vypadalo to, že sem přišlo počasí z Liparských ostrovů. Navíc bylo toto počasí umocněno opravdu silnou bouřkou a nezbývalo nám nic jiného, než se odebrat na hotel a počkat, jestli bude ráno moudřejší večera, alespoň co se počasí týče. Nebylo a při pohledu do telefonu na předpověď mělo toto počasí panovat na jihu Sicílie během celého následujícího týdne. Doslova nádherná předpověď ale byla pro Řím a tak jsme se rozhodli, že se tam vrátíme a pořádně si město prohlédneme. Za silného deště a větru jsme v Syrakusách sedli na vlak s úmyslem dojet do Messiny k trajektu. Když jsme se ale blížili k městu Taormina, byla obloha úplně jasná a při pohledu do telefonu nebyla předpověď pro tuto oblast úplně marná. Vystoupili jsme tedy z vlaku a šli hledat ubytování. Přišli jsme na ulici, která byla plná hotelů, ale vetšina z nich byla v tuto dobu zavřená, nebo rezervovaná pro silvestrovské oslavy. Bylo 30.12.2014. Mrknul jsem tedy na Booking.com, vybral jsem levný hotel a šli jsme se ubytovat. Ještě před příchodem do recepce jsem Lence řekl, že se zkusíme zeptat na cenu sami, bez toho, aby musel hotel platit provizi zmíněné službě. Jenže jsme byli v Itálii. Příjemná slečna nám na dotaz na cenu s úsměvem a velkými gesty odpověděla, že právě teď a jen pro tuto chvíli má akční nabídku, kterou nemůžeme odmítnout, protože na celém ostrově už takovou nedostaneme. Tři noci s polopenzí za 800,-€! No neberte to! Odvětil jsem jí, že nabídka je bezpochyby zajímavá, ale že když si objednám stejné ubytování v tomto hotelu přes Booking.com, zaplatím za stejnou nabídku necelých 200,-€ a to že je rozdíl.
„Musím se zeptat manažera, o této ceně nic nevím“, řekla příjemná slečna a odešla na dvě sekundy za plentu.
„Ano, manažer s vaší cenou souhlasí“, řekla velice nepříjemná, ale pořád stejná slečna, která se vrátila po dvou sekundách zpoza plenty. Do konce našeho pobytu s námi už nepromluvila a když jsme se náhodou blížili recepci, zašla za zmíněnou plentu. Itálie se vším všudy!

Na druhý den ráno jsme se vzbudili a nevěřili jsme vlastním očím. Taormina pod sněhem! Sice krásný pohled, ale byli jsme lehce v šoku z toho, že sněží na úrovni severní Afriky. Tento den, ale i všechny další dny v Taormině byly nádherné, teplé a my jsme tak prochodili Taorminu křížem krážem včetně antického amfiteátru a dalších památek. Na Silvestra odpoledne jsme šli do malé autopůjčovny a tam jsme se domluvili, že nám na 1. ledna půjčí auto a my se tak pojedeme podívat na Etnu.

S novým Fordem Escortem jsme na Nový rok vyrazli směrem k Etně a když jsme odbočili na silnici vedoucí k ní, zastavila nás policie pro kontrolu výbavy, přesněji řečeno, pro kontrolu sněhových řetezů. Toto auto je samozřejmě nemělo. Shánění řetězů tu nechci sáhodlouze rozebírat, protože je popsáno ve videu z této cesty. Nakonec jsme tedy po útrapách na parkoviště u stanice lanovky vyjeli a rychle jsme utíkali do pokladny, jelikož už byla pokročilá denní doba. Lanovkou jsme vyjeli do její horní stanice a tam jsme měli 30 minut čas se porozhlédnout po okolí. Třicet  minut proto, že dolů odjížděla poslední lanovka, ale také proto, že bychom tam stejně delší dobu díky zimě nevydrželi. Během zmíněné doby jsme se pokochali pohledy na krásnou oblačnost v nížině i na kouřící vulkán a když jsme byli zpět v čekárně lanovky, zažili jsme něco, co jsem já prostě nikdy na pevnině nezažil. Najednou se stalo něco a já se musel chytit stěny abych vůbec udržel rovnováhu. Byl to podobný pocit jako když se silně zhoupne loď. Zprvu jsem se lekl, že je něco semnou, ale když jsem se podíval po ostatních lidech bylo zřejmé, že tento otřes cítili všichni. Číšník v bufetu tomuto ale nevěnoval žádnou pozornost a tak jsme všichni nabyli přesvědčení, že jsou tu takové pohyby země na denním pořádku. Při jízdě dolů jsme si všimli jednoho z krásných kráterů vedle parkoviště a po vystoupení z lanovky jsme se na něj rychle pěšky vydali, což je opět vidět na videu z této cesty. Nahoru jsme vyšli právě se západem slunce a pohledy na krajinu okolo Etny byly doslova úchvatné.

Dalšího dne jsme nasedli na vlak a jeli jsme do města Messina na trajekt. Odtud jsme pokračovali trajektem do města Villa san Giovani a dále vlakem do města Rieggio Calabria, kde jsme měli celý den na prohlídku města. Ve večerních hodinách jsme ulehli v pokoji předem objednaného hotelu, jelikož nás čekalo brzké ranní vstávání k vlaku směřujícímu do Říma. Plán byl takový, že přijedeme do Říma a ještě další dva dny budeme mít na prohlídku města, jelikož zaplacené letadlo odlétalo právě až za ty dva dny. Když jsme ale nastupovali do vlaku, všimli jsme si u dveří cedulky na které stálo, že vlak směřuje až do Německa přičemž projíždí Brnem. Po dotazu na doplatek ceny jízdného jsme si spočítali, že jízda vlakem domů bude několikanásobně levnější než dvoudenní ubytování se stravou v Římě a to i přes zaplacené letenky. Proto jsme zůstali ve vlaku a druhý den dopoledne jsme dorazili až domů.

P.S.
Před odjezdem z Říma na Sicílii jsem se v recepci hotelu pouze zeptal, zda budou mít volné místo pro ubytování na dva dny po návratu ze Sicílie a recepční mi odpověděl, že ano. Poděkoval jsem mu a s odpovědí, že jim tedy předem napíšu zda budu ubytování požadovat jsem odešel. Čistě ze slušnosti jsem později z vlaku jedoucího do Brna napsal do hotelu email, že ubytování nebudu potřebovat. Jaké to překvapení, když jsem po příjezdu domů zjistil, že mi hotel přes platební kartu strhl z účtu částku za dvě noci (informace o kartě měl hotel od služby Booking.com, kteří je hotelu předali při prvním ubytování). Toto jsem reklamoval ve své bance a po měsíci a několika sepsaných arších s vysvětlením případu mi karetní společnost prostřednictvím banky platbu v plné výši vrátila a pravděpodobně té ji musel vrátit i hotel. Za týden se ale vše opakovalo znovu a hotel mi opět platbu strhl! Opět reklamace, opět archy s vysvětlováním a po měsíci opět vrácení peněz. Uběhl týden a hotel peníze strhl znovu – potřetí! V bance mi pak řekli, že jsem udělal chybu v tom, že jsem měl ihned po navrácení peněz zrušit kartu, což ale také není zadarmo. Kartu jsem zrušil, ale už jsem se dále této věci nevěnoval a přišel jsem tak o 80,-€. Při rezervacích hotelů v Itálii si proto vybírejte pouze ty hotely, které nepožadují zajištění rezervace kartou! Podobný případ se mi totiž stal o půl roku později ve Venezii, kdy si hotel strhl z karty nejdříve zálohu a později i celou částku za ubytování. S odečtením částky zálohy od celkové částky za ubytování se nemínili unavovat! Pro tento případ jsem už ale byl ponaučen a po prvním navrácení peněz jsem kartu zrušil. Díky těmto případům a případům uvedeným v článku na mě Itálie udělala ten nejhorší dojem a je opravdu potřeba mít se velice napozoru!

Odkazy:
Video z této cesty
Všeobecné informace o Sicílii
Jízdenky na Stromboli a Lipari